Staw kolanowy jest statystycznie najczęściej uszkadzanym połączeniem ruchomym ludzkiego ciała i drugim po stawie skokowym, najbardziej obciążanym stawem człowieka. Dowodem na to może być chociażby fakt, iż podczas wchodzenia po schodach nacisk na rzepkę może dochodzić do 300kg. Z uwagi na to, że kolana są narażone na obciążenia na wielu płaszczyznach, pacjenci bardzo często skarżą się na bóle stawów tego typu.
USG stawu kolanowego pozwala ocenić struktury około i wewnątrz-stawowe, takie jak: więzadła, torebka stawowa, łąkotki, dół podkolanowy i chrząstki stawowe. Ma również duże znaczenie w rozpoznaniu kolana pourazowego- umożliwia ocenę lokalizacji i rozległość urazu oraz postępów wdrożonego leczenia. Bardzo ważnym elementem diagnozy USG jest przeprowadzenie badania dynamicznego. Pozwala ono ocenić staw kolanowy w ruchu oraz przeanalizować wydolność torebki stawowej, wiązadeł oraz ruchomość stawu. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu lekarz ma możliwość dokładnego zdiagnozowania wolnych ciał stawowych (tkanka kostna i chrzęstna), powietrza w stawach (istotne w diagnostyce infekcji) oraz ciał obcych.
Wskazania do badania:
- silny i przewlekły ból kolana
- opuchnięty i gorący staw
- ograniczenie wyprostu czy zgięcia kolana lub blokowanie się stawu
- trudności przy wstawaniu z łóżka czy chodzeniu
- utrzymujący się obrzęk lub deformacja stawu
- wyczuwalne guzy tkanki podskórnej i mięśni
- choroby reumatyczne
Przygotowanie i przebieg badania:
Badanie USG stawu kolanowego nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesne. Polega na przesuwaniu specjalnej głowicy (sondy) po skórze pacjenta zwilżonej żelem. Może być powtarzane wielokrotnie bez obaw o narażanie Pacjenta na szkodliwe promieniowanie.
Lekarz wykonujący badanie:
lek. med. Dawid Pyzik
lek. med. Andrzej Ciszewski
lek. med. Damian Pietrzyk
lek. med. Michał Wilczyński
Cena:
170 zł