Stopa oraz staw skokowy jest często narażony na urazy i przeciążenia. Często dochodzi do naderwania ścięgien (np. w okolicy palucha), złamań zmęczeniowych oraz przerwania więzadeł międzykostnych.
Celem badania USG jest ustalenie przyczyn dolegliwości. Badanie uznawane za zupełnie nieszkodliwe, jednocześnie umożliwia ocenić ciągłość, stopień uszkodzeń włókien oraz procesy naprawcze zachodzące w obrębie więzadeł oraz ścięgien. Taka analiza pozwala postawić szybką diagnozę, co wiąże się z szybkim wdrożeniem leczenia zachowawczego i zwiększa szanse na szybki powrót do zdrowia bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Wskazania do badania:
- pourazowe lub przeciążeniowe bóle okolicy stawu skokowego i stopy
- bóle przewlekłe lub zapalne, połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem (diagnostyka stanów zapalnych, ich nasilenia oraz powikłań)
- uszkodzenia więzadłowo-torebkowe okolicy stawu skokowego (stłuczenia, skręcenia)
- bóle reumatyczne
Przygotowanie i przebieg badania:
Badanie USG stawu skokowego nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesne. Polega na przesuwaniu specjalnej głowicy (sondy) po skórze pacjenta zwilżonej żelem. Może być powtarzane wielokrotnie bez obaw o narażanie pacjenta na szkodliwe promieniowanie.
Lekarz wykonujący badanie:
lek. med. Dawid Pyzik
lek. med. Michał Wilczyński
Cena:
170zł