Staw barkowy, zwany także stawem ramiennym, jest jednym z najbardziej niestabilnych stawów w organizmie człowieka. Łączy on kończynę górną z tułowiem, przez co jest nieustannie narażony na przeciążenia i urazy. Ból związany ze schorzeniem stawu barkowego często utrudnia wykonywanie codziennych czynności i normalne funkcjonowanie.
W przypadku młodych pacjentów dochodzi najczęściej do urazów zewnętrznych np. zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego, uraz więzadeł barku lub przerwanie torebki stawu. Osoby w podeszłym wieku zmagają się ze zmianami zwyrodnieniowymi w zakresie ścięgien oraz stanami zapalnymi (np. zarostowe zapalenie torebki stawowej).
Badanie USG jest podstawową i najbardziej skuteczną metodą rozpoznania większości powszechnie spotykanych schorzeń i patologii związanych z tym narządem. Przeprowadza się je w celu zdiagnozowania źródła bólu, ograniczenia zakresu ruchów oraz osłabienia siły mięśniowej w stawie. Jest skuteczne zarówno w przypadku chorób przewlekłych jak i stanów pourazowych. Bardzo ważnym elementem diagnozy USG jest możliwość przeprowadzenia badania dynamicznego. Pozwala ono ocenić staw łokciowy w ruchu oraz przeanalizować wydolność torebki stawowej, wiązadeł oraz ruchomość stawu.
Wskazania do badania:
- ból promieniujący do kręgosłupa szyjnego lub kończyn górnych
- urazy i przeciążenia w trakcie uprawiania sportu
- uczucie tarcia lub trzeszczenie podczas ruchów barku
- utrudnienie lub uniemożliwienie uniesienia kończyny górnej (np. przy wkładaniu ręki do tylnej kieszenie spodni)
- sztywność barku odczuwana również przy braku aktywności fizycznej i w czasie snu
- siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa postawa (osłabiają mięśnie obręczy barkowej)
- osłabienie układu dopornościowego (stan zapalny, wychłodzenie organizmu, długotrwały stres)
- zwapnienie stawu barkowego
- choroby reumatyczne oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego
Przygotowanie i przebieg badania:
Badanie USG stawu barkowego nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesne. Polega na przesuwaniu specjalnej głowicy (sondy) po skórze pacjenta zwilżonej żelem. Może być powtarzane wielokrotnie bez obaw o narażanie Pacjenta na szkodliwe promieniowanie.
Lekarz wykonujący badanie:
lek. med. Dawid Pyzik
lek. med. Michał Wilczyński
Cena:
170 zł