Usg ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest najczęściej zrywanym ścięgnem kończyny dolnej. Jest jednocześnie najmocniejszym ścięgnem w organizmie a także najczęściej używanym (pracuje podczas chodzenia, biegania, skakania). Stale zwiększająca się ilość osób w średnim wieku uprawiających sport sprawia że z roku na rok wzrasta ilość urazów tego ścięgna. Badanie USG uznawane jest obecnie za najlepszą metodę diagnozowania urazów tego narządu. W ścięgnie Achillesa wszystkie elementy miękkotkankowe położone są powierzchownie, co w połączeniu z nowoczesnym aparatem USG o wysokiej rozdzielczości pozwala na dokładną diagnozę i rozróżnienie stopnia urazu oraz jest źródłem wskazówek dotyczących dalszego procesu leczniczego. Daje możliwość oceny rozległości, lokalizacji zmian i określenia postępów powrotu do zdrowia.

Przygotowanie i przebieg badania:

Badanie USG ścięgna Achillesa nie wymaga wcześniejszego przygotowania oraz jest bezbolesne. Polega na przesuwaniu specjalnej głowicy (sondy) po skórze pacjenta zwilżonej żelem. Może być powtarzane wielokrotnie bez obaw o narażanie Pacjenta na szkodliwe promieniowanie.

Wskazania do wykonania badania ścięgna Achillesa:

  • ból i sztywność wzdłuż ścięgna, przeważnie rano
  • ból wzdłuż ścięgna lub z tyłu na pięcie (ok.5-7cm od pięty), nasilający się w trakcie chodzenia lub biegania
  • ostry ból następnego dnia po treningu
  • obrzęk okolicy ścięgna Achillesa, który może występować ciągle i nasilać się wraz z ćwiczeniami
  • trudności podczas chodzenia lub niemożlność stania na palcach
  • charakterystyczny „trzask” podczas treningu w tylnej części łydki lub pięty (może to oznaczać zerwanie ścięgna Achillesa)

Lekarz wykonujący badanie:
lek. med. Dawid Pyzik
Cena:
170zł